Letní astronomická expedice v Úpici 2020

Tato expedice byla po několika letech trochu nová. Organizace se vrátila opět plně pod křídla naší hvězdárny poté, co ji sice po neshodách, ale přeci jen na poslední chvíli na jaře 2020 opustila skupina dosavadních vedoucích. Vrátili jsme se tedy k původní koncepci a zaměření na cílovou skupinu dětí, která nám připadá v rámci působení hvězdárny vhodnější.

pol

Některé aktivity vám přiblíží následující obrázky:

metas

Animace ukazující tzv. startrails, neboli dráhy hvězd po obloze způsobené rotací Země, a jasný meteorický roj Perseid, který zachytili účastnící expedice při svém nočním pozorování (animace se spustí po kliknutí na obrázek).

dilna

Vzhledem k tomu, že stejný meteor zachytila i celooblohová kamera v nedaleké Jaroměři, a také jej vyfotografoval náš kolega Zdenek Bardon ze Šumavy, mohli jsme vypočítat i jeho výšku nad zemí, ve které zářil.

metasy

Tentýž meteor zachycený meteorickou komorou v Jaroměři.

kruhy

Po zpracování všech pořízených snímků, jejich identifikaci a určení přesných poloh jednotlivých bodů dráhy jsme vypočetli výšku zaznamenaného zjasnění na jeho stopě na necelých 118 km. Tedy dobrá shoda s jinými pozorováními.

ci-cinka

Meteory jsme pozorovali však nejen fotograficky, ale i radiově.

Aby účastníci poznali i „historické“ metody pozorování, vyzkoušeli si i pozorování „od kruhy“, které se používalo ve druhé polovině 20. století.

dalekohled

Nezapomnělo se ani na ozdoby hvězdného nebe – tzv. deep-sky objekty. Zde snad na ukázku planetární mlhovina M27 Činka a kulová hvězdokupa M13.

Vzhledem k tomu, že je Hvězdárna v Úpici zaměřena zejména na sledování a výzkum Slunce, došlo samozřejmně i na pozorování naší nejbližší hvězdy.

minimum

A nezapomněli jsme ani na hvězdy proměnné.

letni kino

Ovšem nejen pozorováním je astronom živ a tak součástí expedice byly i přednášky. Zde naleznete záznam z vystoupení Milana Halouska ze spolku KOSMOS-NEWS.

No a samozřejmně kromě sportovních prázdninových aktivit byla také projekce. Jak vlastní venkovní promítání pořadů s astronomickou témaikou, tak letní kino realizované na pozemku hvězdárny firmou Kino na kolečkách.

Přihlásit se pro přidání komentáře

0 komentářů

Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto příspěvku.

NAHORU