Letní astronomická expedice v Úpici 2021

Naši svěřenci, kterým po teď více než týden říkáme „expedičníci“, prožili několik dní pod hvězdnou oblohou a kopulemi úpické hvězdárny. Hned první den vzniklo před hvězdárnou malé stanové městečko, kde expedičníci trávili zbytky nocí. ty první části nocí totiž pozorovali oblohu.

M 13

Hned během prvního dne se vrhli do výroby pozorovacích červených baterek. Ty potom po celou dobu pobytu používali během nočních pozorování.

Po několika pokusech strávených v elektrodílně se nakonec všechny rozsvítily. A dokonce všechny červeně. Poté nastal čas na sestavení pozorovacích map a přednášku o pozorovacích mapách a katalozích obecně.

Ovšem hlavním programem expedice byla astronomická pozorování. Kupodivu jsme pozorovali i ve dne. Po přednášce o Slunci a metodách jeho pozorování jsme se na něj mohli podívat. I když na Slunci nebyly téměř žádné skvrny, ve spektrální čáře vodíku jsme mohli spatřit aktivní oblasti i protuberance.

U Slunce jsme zůstali i během astronomického experimentu měření průměru Slunce.

No a noc? Jednak jsme měli štěstí s pozorováním novy RS Oph, jednak jsme mohli fotografovat i jiné objekty noční oblohy, například mlhovinu Laguna.

Ovšem nezapomněli jsme ani na meteory. Těm jsem věnovali dvě noci. První byla zácviková a během druhé jsme již „naostro“ sledovali maximum meteorického roje Perseid.

Vizuální sledování jsme doplnili pozorováním radiovým, přičemž se podařilo „vyzkoušet“ kvalitu pozorování expedičníků srovnáním radiových a vizuálních pozorování.

M 13

M 13

A aby toho nebylo málo, oblohu jsme sledovali i fotograficky a i během těchto experimentů jsme testovali přesnost zákresů meteorů do map srovnáním s fotografiemi.

No a když bylo zataženo, čekaly nás různé astronomické experimenty i vypouštění „expedičních“ raket.

M 13

No a samozřejmně …. během dne se i sportovalo – fotbal, stolní tenis, ….

M 13

 

Přihlásit se pro přidání komentáře

0 komentářů

Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto příspěvku.

NAHORU